DNS a její nepostradatelná role v online světě

Před vznikem osobních počítačů a dávno před zrodem smartfónu bylo pro pár uživatelů internetu mnohem jednodušší identifikovat známé adresy IP. Jako když si teď pamatujete pár domácích telefonních čísel.

I když k odeslání e-mailu stačí kliknout na tlačítko Odeslat nebo do vyhledávacích řádků napsat adresy URL, pravdou je, že počítače skutečně nedokážou číst text při spojeních přes internet.

DNS
Celý proces získávání přístupu na web sleduje cestu k odpovídající IP adrese

To je místo, kde přichází na scénu DNS nebo doménový názvový systém, který je jedním ze základů vytváření sítí, jak ho už většina z vás zná. Doménový názvový systém je to, co provádí textové adresy URL, které se zadávají do vyhledávacích panelů, na číselné adresy IP. To jsou čísla, které používají počítače při vzájemném rozhovoru.

Hlavní cíl doménového názvového systému je velmi jednoduchý. Obecně je pro lidi jednodušší si vzpomenout na slova než na nepřehledný a dlouhý rád čísel. Úloha, kterou hraje, je rozhodující pro růst internetového světa.

Pokud jste na vlastní kůži ještě nezažili svět, kde ID před volajícího ještě neexistovalo, můžete si systém doménových jmen představit jako seznam kontaktů ve svém smartfónu, který obsahuje seznam všech osob na této planetě a znásobený všemi připojenými zařízeními, které denně používají.

Avšak i díky této analogii je doménový názvový systém zjednodušený, protože neexistuje jediný server nebo adresář, který by fungoval jako rozcestník pro celou internetovou síť na světě.

Jaká je role serverů s doménovým názvovým systémem?

Jen jeden adresář systému jmen domén by byl obrovský, což představuje více než 333,8 milionu názvů domén, které existovali pouze v roce 2018. Stejně jako s ostatními věci, které dnes souvisí se sítí, je i systém doménových jmen rozšířený do mezinárodní sítě služeb doménových jmen, které neustále navzájem komunikují, aby mohli uživatelé směřovat na své stránky.

DNS (Domain Name System)
DNS je zkratka pro Domain Name System / Service / Server

Existuje skutečně několik hlavních důvodů, proč se servery systému doménových jmen distribuují tímto způsobem.

Zaprvé, většina z pojmenovaných webových stránek, zejména velké vyhledávače, jako je Google, mají stovky nebo dokonce tisíce adres IP odpovídajících pouze jedné doméně. Například někdo, kdo chce získat přístup na Google z Londýna, pravděpodobně nebude interagovat s podobným vybavením systému názvů domén, nemluvě o podobném serveru Google, protože někdo vyhledává podobné položky v Bostonu, i když má skutečně stejný přístup, jakmile bude vše řečeno a uděláno.

Dalším důvodem je čas. Pokud každý uživatel, který provádí stejné vyhledávání v síti Google na celém světě, získá přístup pouze k jednomu centrálnímu serveru systému názvů domén, bude existovat obrovská záloha přenosu navzdory vyvážení zátěže.

V tomto okamžiku se informace o systému názvů domén ukládají do vyrovnávací paměti i na jednotlivých zařízeních, aby počítače mohly okamžitě vyřešit název domény pomocí adresy IP společnosti Google na vzdáleném serveru několikrát denně. Ve skutečnosti servery a směrovače, které poskytovatelé internetových služeb používají k připojení zákazníků k mezi-paměti internetu, načítají množství informací o systémech doménových jmen s vysokým provozem, aby mohli okamžitě vyřešit adresy IP, aby byli zákazníci spokojeni a provoz se nezastavil.

Přečtěte si také další článek: Oblíbené typy hostingových služeb

Jak mohou být webové stránky přístupné návštěvníkům v kteroukoli denní či noční dobu? Zde se hodí hostingové služby. Protože však ne všechny hostingové služby jsou stejné, je důležité znát své možnosti, abyste si vybrali tu správnou pro své potřeby a samozřejmě i rozpočet. 

Hierarchie DNS

Celý proces získávání přístupu na webovou stránku sleduje cestu k příslušné adrese IP. Pokud se informace nezískají lokálně, bude k dispozici hierarchie několika serverů systému názvů domén, kde by měl projít požadavek na odblokování adresy IP. Během bezproblémového fungování budou všechny pro uživatele neviditelné.

Video: Jak funguje server DNS (systém názvů domén)

I když je ukládání do vyrovnávací paměti systému názvů domén v mnoha podnicích velmi běžné, je nejlepší se podívat na jeho nejjednodušší formu. V okamžiku, kdy uživatel iniciuje žádost o adresu IP zadáním adresy URL v prohlížeči, tato žádost se zpočátku dostane k překladači, pokud ještě není v mezi-pamětí operačního systému nebo prohlížeče. Rekurzivní překládač je server, který je často řízen buď ISP uživatele, samotným podnikem nebo poskytovatelem spravovaného systému názvů domén.

Tento překladač ví o serverech systému názvů domén, které potřebuje, aby mohl požádat o odemknutí adresy IP, a obvykle tuto žádost pošle kořenovému serveru, který zná všechny podrobnosti týkající se domén nejvyšší úrovně. Protože jsou distribuovány po celém světě, překládač obecně přistupuje ke kořenovému serveru hostitelského webu, který je nejblíže geografickému začátku požadavku, což je nejblíže k uživateli, který chce jít na web.

Krok, který následuje v této hierarchii, povede k požadavku na TLD nebo na doménový server nejvyšší úrovně. Server bude konkrétnější, protože rozpozná sekundární doménu a odešle požadavek na směrodatný server této domény, který bude nakonec držet přístup k této adrese IP, která umožňuje uživateli navštívit web.

Navzdory všem různým bodům zastavení v hierarchii serveru doménových jmen musí celý proces proběhnout v milisekundách nebo mrknutím oka. Protože se jedná o velmi efektivní proces, průměrní uživatelé internetu mimo světa technologií to berou jako samozřejmost.

I když má DNS tendenci pouze fungovat na pozadí, pokud se něco děje na cestě k adrese IP, může to mít vliv na celkovou zkušenost koncového uživatele, což může mít vliv na kritické obchodní aplikace pro podnikové uživatele. Úkolem IT oddělení je vyřešit problémy, které mají pod kontrolou, a které by mohly být trochu obtížné, pokud nebude síť zcela v správném provozu.

Příspěvky ze stejné kategorie: