Bipolární porucha je onemocnění, které se projevuje střídavým kolísáním nálad na jednom konci jako deprese a na druhém konci jako mánie. Ovlivní všechny dimenze života jedince, jako jsou vztahy, kariéra a sebepohoda.
Ačkoli je tato porucha léčitelná léky a terapií, nese s sebou také rizika, která mohou být životu nebezpečná, pokud není dobře zvládnuta. V tomto článku jsme se zabývali některými riziky spojenými s tímto onemocněním a důvody, proč by mělo být léčeno včas.
Obsah:
1. Zhoršený úsudek a nebezpečné chování
Během epizod mánie u bipolární poruchy se projevuje vysoké množství energie, impulzivita a snížený smysl pro riziko nebo nebezpečí, což vyvrcholí špatným rozhodováním a rizikovým chováním, jako je nadměrné utrácení, nebezpečné sexuální praktiky a zneužívání návykových látek.
Manickou fázi často provází povznesení a pocit neporazitelnosti, které zastírají úsudek a zhoršují smysl pro uvědomění si důsledků jakékoli události na místě. Pokud se toto rizikové chování nekontroluje, má obvykle dlouhodobé následky na fyzickém i finančním zdraví.

2. Dopad na vztahy
Bipolární porucha může také vážně narušit vztahy s rodinou, přáteli a kolegy. Depresivní epizoda se projevuje vyhýbáním se blízkým osobám nebo jejich uzavíráním se do sebe a může případně vést ke zlostnému chování a také k lhostejnosti vůči věcem, které člověk dělá rád.
Během manických epizod může mít člověk tendenci být extrémně upovídaný, dominantní, a dokonce vznášet nesouvisející nebo nepřiměřené požadavky, přičemž se v důsledku impulzivních myšlenek dopouští chyb. Časem může nepředvídatelnost výkyvů nálad narušit důvěru a způsobit značný citový odstup, což ztěžuje udržování blízkých osobních nebo profesních vztahů.
3. Pracovní a kariérní výzvy
Depresivní poklesy a manické vzestupy mohou narušit konzistenci při plnění úkolů v práci nebo v jiných aspektech života. V depresivních obdobích mají tendenci ztrácet motivaci, soustředění a stávají se méně produktivními, což způsobuje nedodržování termínů a dokonce nižší pracovní výkonnost.
Naopak jedinci v manických fázích se mohou nesoustředit nebo dělat spontánní rozhodnutí, která negativně ovlivňují jejich profesní pověst. Časem mohou tyto nesrovnalosti bránit kariérnímu postupu nebo dokonce vést ke ztrátě zaměstnání.
4. Zvýšené riziko sebevraždy
Snad nejděsivějším rizikem spojeným s tímto stavem je sebevražda. Studie prokázaly, že u lidí s bipolární poruchou je riziko pokusu o sebevraždu mnohem vyšší než u průměrné populace. Toto riziko je výraznější, když se nacházejí v epizodě deprese, cítí se beznadějně a zoufale až do nesnesitelné míry.
Lidé s tímto onemocněním potřebují systém podpory a vhodnou léčbu, aby zvládli jak depresi, tak mánii, a tím i nízkou pravděpodobnost sebevraždy nebo pokusu o ni.
5. Komplikace v oblasti fyzického zdraví
Změny nálady u bipolární poruchy mohou vést ke komplikacím v oblasti fyzického zdraví. Jedinci mohou například během mánie zapomínat na své tělesné potřeby tím, že nejedí, ztrácejí spánek nebo cvičí tak často, že jsou vyčerpaní.
Naopak v období deprese by lidé neměli dostatek energie nebo zájmu věnovat se fyzické aktivitě nebo zdravému stravování a cvičení. Je známo, že toto fyzické zanedbávání časem vede k nárůstu nebo poklesu tělesné hmotnosti, poruchám spánku, a dokonce k chronickým zdravotním poruchám, jako jsou srdeční choroby.